Koloidní stříbro

Když se mluví o stříbře, tak si většina lidí představí onen známý drahý kov, ze kterého se vyrábějí šperky. Nejedná se ale o jedinou možnou podobu a také o jediné možné použití. V oblasti léčení různých, primárně kožních problémů, se může používat i koloidní stříbro. Na jeho recenzi se aktuálně podíváme.

Co je to koloidní stříbro?

Koloidní roztok stříbraObecně můžeme říci, že se jedná o produkt, který vznikne takzvanou disperzí nanočástic stříbra. K tomuto dochází v destilované vodě. Právě ony dané nanočástice jsou v dané tekutině rozloženy, čímž vznikne takzvaný roztok koloidního stříbra.

Ne každý roztok je ale stejný, jelikož v souvislosti s ním se mluví také o koncentraci roztoku. Vliv na to má hlavně to, kolik daných částic bylo použito, stejně jako to, jak velké jsou vlastně částice, které byly v roztoku použity. Kvalitní produkty koloidního stříbra mají velikosti částic okolo jednoho až deseti nanometrů. Pro představu je to zhruba taková velikost, jako když mluvíme o virech různých nemocí. Ty jsou mnohdy i větší.

Je koloidní stříbro legální?

To samozřejmě záleží na celkovém úhlu pohledu i na tom, k jaké zemi koloidní stříbro vztahujeme. Jelikož žijeme v České republice, která je členem Evropské unie, budeme na něho pohlížet právě z tohoto směru. Prvním faktem je tom, že v naší zemi se nejedná o typ schváleného léku. To znamená, že lékaři ho nesmí ani předepisovat, ani s ním nemohou léčit. V popisu celkové legálnosti se podívejme ještě na další fakta. S nimi souvisí:

  • Zákaz použití jako lék – od roku 2006
  • Zákaz označení jako potravinový doplněk – od roku 2007
  • Zákaz vnitřního užívání koloidního stříbra – od roku 2010

Je tedy vidět, že při pohledu do minulosti bylo koloidní stříbro považováno za něco celkem běžného, co dokázalo pomáhat. Postupem času se však přestalo mluvit jenom o pozitivech a začalo se mluvit i o možných negativech. A jelikož těch je celkem dost, jsou s ním spojeny tyto omezení.

Jak je vyráběno a jaké jsou negativní účinky?

Výroba v podstatě není zase až tak složitá, jelikož jde o poměrně jednoduchý proces využívající poznatků z elektrochemie. Jde o postup, během kterého se do kapaliny ponoří dvojice elektrod, které jsou vyrobeny z toho nejkvalitnějšího stříbra. Ty jsou připojeny ke zdroji napětí a proudu. Poté se o vše postará chemie a fyzika a výsledkem je koloidní stříbro.

Je tu ale i alternativní možnost výroby, kdy se používají nanočástice stříbra, které jsou vystaveny činidlům a stabilizátorům. Podle koncentrace daného činidla je vytvořeno koloidní stříbro určitých parametrů.

Než se naše recenze dotkne pozitiv, je třeba upozornit i na možná negativa, se kterými je koloidní stříbro spojováno. A z toho plynou i ony zákazy, které nejsou spojeny jenom s ČR nebo s EU, ale i s řadou jiných zemí. Například v USA se nesmí jako lék prodávat už od roku 1999.

Hlavním důvodem jsou negativní účinky, které může na lidský organismus mít. Primárně je zmiňována jeho možná toxicita. A to v případě, že je koloidní stříbro využíváno opravdu dlouhou dobu, a také ve chvíli, kdy jsou využívány méně kvalitní roztoky s většími částicemi. Ty se následně mohou ukládat v organismu, hlavně potom v oblastech pod kůží. To způsobuje, že daná kůže začne výrazně tmavnout a získává tak šedo-modrý odstín. Tento problém je označován lékařským pojmem argyrie.

Jaká má koloidní stříbro pozitiva?

Recenze nebude nutně jenom negativní, jelikož je třeba říci, že koloidní stříbro má také řadu pozitivních účinků. Když bychom se na jejich výčet podívali z obecného hlediska, tam musíme říci, že velmi dobře a velmi efektivně působí na různé:

  • Plísně
  • Bakterie a viry
  • Houby

Lze ho zařadit do skupiny těch produktů, které mají jak antibakteriální, tak antiseptické účinky. Lze o něm hovořit jako o možném léku, který by byl náhradou za antibiotika. A v minulosti k tomuto využití skutečně docházelo. Vzhledem k problémům s toxicitou se od toho však upustilo.

Na co konkrétně je možné koloidní stříbro používat?

Obecná pozitiva máme zmapována. Když se podíváme konkrétně na to, na co se dá koloidní stříbro používat, je daných možností opravdu více než dost. Pokud se budeme držet oblasti kůže, je nejznámějším problémem akné. Dále se ale hodí při problémech s lupy, na různé vyrážky a jiné kožní problémy. Je i dobrým pomocníkem v případě popálenin od ohně i slunce, nebo pomocníkem při dlouhodobě se nehojících ranách.

Dále se také může používat při různorodých nemocněních. Možná použití jsou spojena třeba v případě různých zánětů jakékoliv části těla, ale také v případech, kdy se objeví infekce, a to včetně dýchacích cest. Jeho použití se doporučuje také při běžných onemocněních, jako je standardní nachlazení a chřipka. S tím souvisí i fakt, že je možné jeho užití i preventivně, pro posílení imunity a eliminaci únavy.

Třetí oblastí použití může být léčba závaznějších chorob. Samozřejmě nelze mluvit o tom, že by se jednalo o zázračný lék, který by dokázal odstranit všechny problémy. Na druhou stranu některé studie skutečně ukázaly to, že se příznaky zmírnily. Když jde o výčet daných problémů, může se jednat třeba o:

  • Rakovinu
  • Různé druhy nádorů
  • Artritidu

Dá se pořídit?

I když jsme zmínili možné zákazy a omezení, neznamená to, že by nebylo koloidní stříbro běžně k dostání. Tedy abychom byli konkrétní – v běžných lékárnách a také v různých prodejnách se zdravou výživou ho běžně nepořídíte. Jsou ale i četné výjimky a tak je možné zapátrat a najít tento produkt třeba i ve svém oblíbeném obchodě. Obvykle ho však nabízejí firmy, které ho sami vyrábějí. Pro usnadnění výběru je možné nabídnout zákazníkům různé možnosti.

Na trhu tak není problém setkat se třeba s variantou, která je určená na pocení a zápach nohou. Jsou tu ale i varianty, které jsou určené přímo na akné, nebo také jako ústní voda. Nutno říci, že u některých klasických balení si zákazník může vybrat i konkrétní koncentraci, aby našel optimální poměr mezi účinky a tím, že nebude tělo vystavovat přílišné toxicitě.

Kolik koloidní stříbro stojí?

Vliv na to, jaká je cena koloidního stříbra, má hlavně to, o jak velké balení se jedná, stejně jako má vliv i to, jaká je koncentrace daného roztoku. Když se podíváme na obecné ceny, tak je dobré říci, že nemusí být problém pořídit půl litru koloidního stříbra Ag100 40ppm za ceny okolo 300 – 350 korun českých. Jsou ale i varianty, kde je podobná cena spojena s polovičním balením, ale zase jinou koncentrací. Roli zkrátka hraje mnoho faktorů. Obecně ale lze říci, že není zase až tak výrazně drahé.

Pokud si i přes rizika budete chtít koloidní stříbro přece jenom zakoupit, potom vám doporučujeme hledět na několik věcí. V první řadě je to místo, kde kupujete. Vyhněte se různým pochybným prodejcům a eshopům a kupujte tam, kde budete mít větší jistotu kvality. Tu poznáte i podle toho, že je u tohoto produktu dobře popsáno složení, vodivost demineralizované vody, stejně jako se dozvíte i o tom, že vše bylo vyrobeno podle správných norem, kdy tou hlavní je STN EN ISO 22716:2007.

Používejte obezřetně a opatrně

Vzhledem k daným možným rizikům, na které bylo upozorněno, je třeba říci, že když už se rozhodnete koloidní stříbro používat, tak myslete na jeho případnou toxicitu a na to, že může ve větších koncentracích škodit. Myslete na něj jako na produkt, který nelze užívat vnitřně, stejně jako na produkt, který není lékem. Také nezapomeňte na to, že není ani doplňkem stravy.

Je zkrátka něčím, co se sice prodává, ale jsou s tím spojena i možné rizika. Když ho čas od času budete používat na kožní problémy, u kterých vám nic jiného nezabírá, výrazné problémy s toxicitou budou pravděpodobně liché. Když ho ale budete užívat pravidelně, nebo dokonce vnitřně, už to můžeme označit jako možný hazard s vašimi životy.

Zapojte se do diskuze, máte vlastní zkušenost?

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *