Jak vybrat pračku

pračka na praní prádlaPraní prádla je jedna z nejčastějších domácích prací. Ve vícepočetných rodinách s dětmi je pračka spotřebič, který je hned po televizi druhým nejčastěji používaným spotřebičem. Proto je dobré při výběru nové pračky do domácnosti se zaměřit na několik detailů a vybrat tu správnou. Správná volba spotřebiče vám nejen ušetří peníze za spotřebovanou elektřinu a vodu ale také mnoho práce a úsilí spojené s praním prádla.

Rozměry a typ

První, na co při výběru pračky musíte myslet je, zda potřebujete nebo chcete pračku předem nebo shora plněnou s ohledem na její rozměry a používání.
Plnění pračky shora je pohodlnější, při plnění předem namáháte záda. Obvyklá náplň pračky je 5 a více kilogramů prádla v suchém stavu, které po praní váží ještě více o absorbovanou vodu. Pro starší osoby přední plnění může být nepřekonatelná překážka. Sice se dají dokoupit podstavce pro pračky předem plněné, které zvýší jejich výšku, ale ty samotné něco stojí.

Pračky s vrchním plněním

pračka s vrchním plněnímShora plněné pračky jsou na svou vybavenost zpravidla levnější a jsou také účinnější. Umí odstřeďovat na vysoké otáčky bez vibrací, avšak občas se stane, že se prádlo zamotá do bubnu. Mají větší kapacitu, ale s tím je spojeno, že některé jsou velmi hluboké (představte si tu poslední ponožku na dně pracího bubnu). Standardní rozměr těchto praček je 60 x 60 a 80 cm na výšku. Je třeba počítat, že potřebujete minimálně dalších 50 cm na výšku pro odklopení víka a manipulaci s prádlem. Mnohé domácnosti mají pračku v koupelně a jsou limitovány prostorem, zde je případně vhodné se porozhlédnout po takzvaných Slim pračkách, které mají do hloubky jen 40 až 45 cm.

Pračky s bočním plněním

Pračka s bočním plněnímPředem (bočně) plněné pračky jsou obvykle dražší volbou. Ty nejlepší bočně plněné pračky čistí lépe a jsou úspornější a zároveň i šetrnější k prádlu než shora plněné. Praní zpravidla trvá déle. I tyto pračky umí odstřeďovat na vysoké otáčky, ale kvůli směru otáčení bubnu často dochází k vibracím, kdy betonová podlaha vibrace dobře absorbuje na rozdíl od podlah dřevěných. Mnoho uživatelů si u předem plněných praček stěžuje na plíseň v záhybech gumového těsnění bubnu. Zde je to však jen vše o péči jak se o pračku staráte a jak často ji čistíte. I zde je možné si vybrat užší Slim pračku s menší hloubkou, ty však bývají o něco dražší.

Z výše uvedeného se zdá, že shora plněné pračky jsou lepší, ale není tomu tak. Pokud jste limitováni prostorem, nezoufejte. Pračky s bočním plněním porážejí v testech horně plněné a naopak. Je ještě mnoho aspektů, které při výběru pračky musíte brát v potaz a které rozebereme níže.

Kapacita, energie, komfort

Při výběru pračky neopomínejte náklady na budoucí provoz. Nezapomínejte, že pračka bude v provozu velmi často a také na to, že si tento spotřebič kupujete na delší dobu. Sice můžete ušetřit při nákupu, ale v dlouhodobém horizontu se vám spotřebič může dosti prodražit.

Jen pro zajímavost, při porovnání 2 modelů při 220 cyklech praní = rok používání
(Oba modely jsou z TOP20, nejedná se o žádný extrém)

Rozdíl ve spotřebě elektřiny
při ceně 4 Kč / kWh: 1. Model 412 Kč, 2. Model 760 Kč (rozdíl 348 Kč ročně)
Rozdíl ve spotřebě vody
při ceně 80 Kč / 1000 l: 1. Model 592 Kč, 2. Model 898 Kč (rozdíl 306 Kč ročně)
Rozdíl v ceně používání těchto dvou praček je ročně 654 Kč!

Kolik kilogramů prádla opere

Zvažte, jak velkou pračku potřebujete s ohledem na velikost vaší rodiny. Ne rozměrově, ale kolik po ní chcete, aby oprala prádla najednou. Určitě se vyplatí vyprat více prádla najednou než pouštět pračku nadvakrát.

Tato hodnota je uváděna jako počet kilogramů prádla na jedno praní. Jedná se o hmotnost prádla v suchém stavu. Jako pomůcka může posloužit tato jednoduchá rovnice:

1 kg prádla = 5 triček NEBO 1 tričko + džíny NEBO 2 větší ručníky

Tedy na jedno praní v pračce s kapacitou 6 kilogramů operete například 30 triček nebo 12 osušek. Obvyklá náplň prodávaných praček se pohybuje v rozmezí 5 – 8 kg, k dostání jsou však i modely pro 10 kg prádla.

Spotřeba elektřiny a vody

Podle nařízení EU se od roku 2013 nesmějí prodávat pračky se spotřebou elektrické energie s označením horším než A. Čím více znamének + za písmenem A je, tím je spotřebič úspornější, nejšetrnější jsou s označení A+++.
Tuto důležitou informaci najdete na tzv. energetickém štítku pračky, stejně tak jako tyto další:

Energetická náročnost pračky

  • Roční spotřeba elektřiny: kolik kWh elektřiny pračka spotřebuje při 220 cyklech praní
  • Roční spotřeba vody: kolik litrů vody pračka spotřebuje při 220 cyklech praní
  • Kapacita pračky: kolik kg suchého prádla zvládne oprat na 1 prací cyklus
  • Účinnost odstřeďování: A je nejlepší, většina praček má B
  • Hlučnost praní a odstřeďování: intenzita zvuku při cyklu v dB

Hlučnost

Na energetickém štítku pračky jsou dva údaje udávající hlučnost v decibelech. Pokud plánujte, že pračku budete pouštět i v noci, kdy třeba máte levnější proud, věnujte této hodnotě patřičnou pozornost. Některé spotřebiče jsou označeny funkcí zvanou Silent System, který značí, že jsou mimořádně tiché.
Je třeba mít na paměti, že hlučnost udaná v decibelech stoupá exponenciálně, to znamená, že rozdíl vnímání mezi 50 a 60 dB je menší než mezi 60 a 70 dB.

Hlučnost při praní

Ty nejtišší pračky dosahují hodnot okolo 50 dB, tuto hodnotu si můžete představit jako normální pouliční zvuk nebo televizor při běžné hlasitosti. Hodnota nad 60 dB značí, že se jedná již o poměrně hlučnější pračku a přirovnat ji můžeme k hlasitému hovoru dvou lidí.

Hlučnost při odstřeďování

Odstřeďování prádla je hlučnější proces než praní. Ty nejtišší pračky dokážou prádlo ždímat a generovat při tom hluk o intenzitě 70 dB, který lze srovnat s hlukem osobního auta na ulici. Naopak hlučnější pračky mohou dosahovat až 80 dB a tento zvuk lze přirovnat ke zvuku, který vydává vysavač.

Funkce a programy

Samozřejmostí je několik základních programů pro bavlnu, syntetiku nebo jemné prádlo. Je však pár několik zajímavých funkcí a programů, které byste u své nové pračky mohli ocenit nebo je třeba se na ně zaměřit.

Odstřeďování

Účinnost odstřeďování je uvedeno na energetickém štítku, A je nejlepší, G je nejhorší. U nejlepší třídy A po vyždímání zůstane v prádle méně než 45% vody. Většina praček má účinnost odstřeďování B, kdy tato hodnota je plně dostačující. Důležité však je, aby pračka měla možnost si navolit počet otáček, na které bude prádlo ždímat. Horní hranice je často 1200 a více otáček za minutu. Ovšem pamatujte, že budete prát i hebké a jemné prádlo jako záclony a bude potřeba odstřeďování nastavit na nízké hodnoty. Doporučujeme tedy výběr pračky, která má možnost navolit nejnižší hranici aspoň 400 otáček.

Fuzzy Logic

Tato funkce automaticky zváží prádlo v bubnu a sama si určí, kolik je potřeba vody, času a s tím i elektrické energie pro prací cyklus. Například pračky značky Whirlpool obdobnou funkci mají pojmenovat šestý smysl (6th sense).

Sprchování prádla

Díky této funkci je prádlo v pračce bubnu doslova sprchováno, což zajistí nemalou úsporu vody a elektřiny na její ohřev. Prací prostředek se při tomto sprchování rozptýlí do všech částí bubnu jednodušeji než při běžném programu.

Odložený start

Pokud máte levnější elektřinu v nočních hodinách, tato funkce vám pomůže ušetřit. Jednoduše pračku naplníte a nastavíte si čas, kdy chcete, aby začala prát. Stejně tak některé pračky nabízejí funkci odložený konec. Tato funkce mimo úsporu elektrické energie vám může pomoci například načasovat praní záclon, kdy přesně budete vědět, kdy pračka dokončí cyklus a vy můžete záclony věšet ihned, aby se vyvěsily.

Parní program

Některé pračky mají parní generátor, který vytvoří horkou páru, která jednak napomáhá udržovat teplotu v bubnu a tím snížit spotřebu elektrické energie, ale především je tato funkce vhodná pro alergiky, jelikož horká pára eliminuje většinu alergenů.

Baby Care

Tento program zajistí dostatečné máchání, aby v prádle nezůstaly zbytky pracího prášku. Je vhodný pro alergiky nebo pro domácnosti s malým dítětem.

PET program

Při tomto programu pračka před samotným pracím cyklem provede předpírku a po něm máchání navíc. Díky tomuto z praného prádla zmizí zvířecí chlupy.

EcoBubble

Při tomto programu pračka vpouští do směsi vody a pracího prostředku vzduch, kdy vzniká bublinková pěna, která lépe a hlouběji proniká do praného prádla. Díky této technologii je možné prát silně znečištěné prádlo i při nižších teplotách než obvykle.

Program rychlého praní

Často nazýván jako program Rapid. Tuto funkci oceníte pro každodenně nošené prádlo, které chcete jen rychle oprat nebo osvěžit. Tato funkce se velmi osvědčila pro rychlé oprání zpoceného prádla po sportovním výkonu. Prací cyklus trvá jen 15-30 minut.

Wi-Fi

Díky této funkci můžete svou pračku na dálku zkontrolovat nebo ji odkudkoliv naprogramovat. Jednoduše tak spustíte prací cyklus třeba z mobilního telefonu.

Koupit pračku se sušičkou?

K dispozici jsou i kombinované pračky se sušičkou na prádlo. Nicméně pokud nejste omezeni místem, doporučujeme koupit spotřebiče samostatně. Samostatná sušička na prádlo usuší prádlo lépe než kombinovaná s pračkou a to navíc vhledem ke spotřebě elektrického proudu a vody podstatně levněji. Při sušení prádla totiž musí být ochlazován povrch nádrže, aby docházelo ke kondenzaci par, který se při praní již zahřál. Pokud vybíráte pračku se sušičkou, doporučujeme koupit takovou, která umí ždímat prádlo alespoň na 1200 otáček, sušení tak nespotřebuje velké množství energie.

Zapojte se do diskuze, máte vlastní zkušenost?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *